Scot Scores     Archive (80 sports, 2010-2020)      BUY ME A COFFEE

MEN
FOOTBALLFUTSALBEACH SOCCERRUGBY UNIONRUGBY SEVENSCRICKETICE HOCKEYFIELD HOCKEYBASKETBALLVOLLEYBALLHANDBALLWATER POLO

WOMEN
FOOTBALLFUTSALBEACH SOCCERRUGBY UNIONRUGBY SEVENSCRICKETICE HOCKEYFIELD HOCKEYBASKETBALLVOLLEYBALLHANDBALLWATER POLO

WOMEN'S ICE HOCKEY - 2018 RESULTS

RESULTSFIXTURESRANKINGSArchive20202019201820172016201520142013201220112010

DATEVENUEMATCHCOMPETITIONSTAGE
29.12 Linz Austria 8-4 Slovakia Friendly 
16.12 Zeltweg Austria 5-2 Slovakia Friendly 
15.12 Hämeenlinna Finland 4-1 Switzerland Euro Hockey Tour 
15.12 Vierumäki (Finland) Sweden 2-1 Japan Euro Hockey Tour 
15.12 Příbram Czechia 2-4 Russia 4-Nations Tournament  
15.12 Příbram (Czechia) Norway 2-0 France 4-Nations Tournament  
15.12 Zeltweg Austria 2-5 Slovakia Friendly 
15.12 Neumarkt Italy 4-3 Poland Friendly  
15.12 Eindhoven Netherlands U-18 2-2 Belgium Friendly 
14.12VierumäkiFinland 6-1 Germany Euro Hockey Tour 
14.12 Vierumäki (Finland) Switzerland 2-0 Japan Euro Hockey Tour 
14.12PříbramCzechia 2-0 Norway 4-Nations Tournament 
14.12Příbram (Czechia)France 3-1 Russia 4-Nations Tournament 
14.12 Neumarkt Italy 3-0 Poland Friendly  
13.12 Tampere Finland 2-0 Sweden Euro Hockey Tour 
13.12 Vierumäki (Finland) Germany 2-1 Switzerland
After shootout
Euro Hockey Tour 
13.12 Příbram Czechia 3-1 France 4-Nations Tournament  
13.12 Příbram (Czechia) Norway 2-1 Russia 4-Nations Tournament  
12.12 Vierumäki (Finland) Japan 4-1 Germany Euro Hockey Tour 
12.12 Vierumäki (Finland) Sweden 7-0 Switzerland Euro Hockey Tour 
11.12 Vierumäki Finland 2-3 Japan
After overtime
Euro Hockey Tour 
11.12 Vierumäki (Finland) Germany 4-2 Sweden Euro Hockey Tour 
11.11 Monthey (Switzerland) Czechia 6-3 Germany Chablais Trophy 
11.11 Monthey Switzerland 1-8 Russia Chablais Trophy 
11.11 Valmiera Latvia 0-7 Poland Friendly 
10.11 Saskatoon (Canada) Finland 4-2 Sweden 4-Nations Cup 3rd Place Match
10.11 Saskatoon Canada 2-5 USA 4-Nations Cup Final
10.11 Monthey (Switzerland) Russia 4-0 Germany Chablais Trophy 
10.11 Monthey Switzerland 4-1 Czechia Chablais Trophy 
10.11 Budapest (Hungary) France 6-0 China 6-Nations Tournament 5th Place Match
10.11 Budapest (Hungary) Hungary 8-4 Norway 6-Nations Tournament 3rd Place Match
10.11 Budapest (Hungary) Denmark 4-3 Slovakia 6-Nations Tournament Final
10.11 Valmiera Latvia 1-6 Poland Friendly 
09.11 Saskatoon Canada 3-0 Finland 4-Nations Cup Group Stage
09.11 Saskatoon (Canada) USA 5-1 Sweden 4-Nations Cup Group Stage
09.11 Monthey (Switzerland) Russia 6-2 Czechia Chablais Trophy 
09.11 Monthey Switzerland 3-2 Germany
After shootout
Chablais Trophy 
09.11 Budapest Hungary 5-6 Denmark 6-Nations Tournament Group A
09.11 Budapest (Hungary) Norway 4-3 France
Overtime
6-Nations Tournament Group B
09.11 Budapest (Hungary) Slovakia 5-3 China Friendly 
08.11 Budapest (Hungary) Denmark 9-1 China 6-Nations Tournament Group A
08.11 Budapest (Hungary) Slovakia 2-1 Norway
After shootout
6-Nations Tournament Group B
07.11 Saskatoon Canada 1-2 USA 4-Nations Cup Group Stage
07.11 Saskatoon (Canada) Finland 3-2 Sweden 4-Nations Cup Group Stage
07.11 Budapest Hungary 5-0 China 6-Nations Tournament Group A
07.11 Budapest (Hungary) Slovakia 3-2 France
After overtime
6-Nations Tournament Group B
06.11 Saskatoon Canada 6-1 Sweden 4-Nations Cup Group Stage
06.11 Saskatoon (Canada) USA 5-1 Finland 4-Nations Cup Group Stage
04.11 Prince Albert Canada 6-0 Finland Friendly 
14.10 Innsbruck Austria 5-1 Italy Friendly  
13.10 Telfs Austria 3-0 Italy Friendly  
06.10FüssenGermany 3-4 Switzerland Friendly 
05.10FüssenGermany 4-0 Switzerland Friendly 
25.08HodonínCzechia 2-4 Sweden Euro Hockey Tour 
25.08Hodonín (Czechia)Finland 3-1 Russia Euro Hockey Tour 
24.08HodonínCzechia 2-3 Finland Euro Hockey Tour 
24.08Hodonín (Czechia)Russia 4-0 Sweden Euro Hockey Tour 
23.08HodonínCzechia 6-2 Russia Euro Hockey Tour 
23.08Hodonín (Czechia)Finland 2-1 Sweden
After overtime
Euro Hockey Tour 
19.08 Albertville France 0-1 Switzerland
After overtime
Friendly 
18.08 Albertville France 3-2 Switzerland
After overtime
Friendly 
16.08 Albertville France 1-2 Switzerland Friendly 
15.08 Albertville France 0-3 Switzerland Friendly 
01.06 Vierumäki Finland 7-3 Japan Friendly  
31.05 Vierumäki Finland 2-1 Japan Friendly  
30.05 Vierumäki Finland 4-0 Japan Friendly  
14.04 Vaujany (France) Austria 3-0 Norway World Championship Division I, Group A
14.04 Vaujany France 7-1 Slovakia World Championship Division I, Group A
14.04 Vaujany (France) Hungary 3-0 Denmark World Championship Division I, Group A
14.04 Asiago Italy 1-0 China World Championship Division I, Group B
14.04 Asiago (Italy) Latvia 1-0 Kazakhstan World Championship Division I, Group B
14.04 Asiago (Italy) South Korea 9-2 Poland World Championship Division I, Group B
13.04 Vaujany (France) Austria 6-5 Denmark World Championship Division I, Group A
13.04 Vaujany France 2-1 Hungary World Championship Division I, Group A
13.04 Vaujany (France) Norway 1-0 Slovakia World Championship Division I, Group A
12.04 Asiago Italy 2-1 Poland World Championship Division I, Group B
12.04 Asiago (Italy) Kazakhstan 3-0 China World Championship Division I, Group B
12.04 Asiago (Italy) South Korea 5-1 Latvia World Championship Division I, Group B
11.04Vaujany (France)Denmark 1-0 Norway World ChampionshipDivision I, Group A
11.04VaujanyFrance 3-2 Austria World ChampionshipDivision I, Group A
11.04Vaujany (France)Hungary 8-1 Slovakia World ChampionshipDivision I, Group A
11.04AsiagoItaly 2-3 South Korea World ChampionshipDivision I, Group B
11.04Asiago (Italy)Kazakhstan 4-3 Poland World ChampionshipDivision I, Group B
11.04Asiago (Italy)Latvia 2-1 China World ChampionshipDivision I, Group B
09.04 Vaujany (France) Austria 6-4 Hungary World Championship Division I, Group A
09.04 Vaujany France 1-2 Norway World Championship Division I, Group A
09.04 Vaujany (France) Denmark 6-3 Slovakia World Championship Division I, Group A
09.04 Asiago (Italy) China 2-1 South Korea World Championship Division I, Group B
09.04 Asiago Italy 4-1 Kazakhstan World Championship Division I, Group B
09.04 Asiago (Italy) Latvia 2-1 Poland World Championship Division I, Group B
08.04 Vaujany France 3-2 Denmark World Championship Division I, Group A
08.04 Vaujany (France) Hungary 5-4 Norway World Championship Division I, Group A
08.04 Vaujany (France) Slovakia 3-2 Austria World Championship Division I, Group A
08.04 Asiago (Italy) China 4-0 Poland World Championship Division I, Group B
08.04 Asiago Italy 5-1 Latvia World Championship Division I, Group B
08.04 Asiago (Italy) South Korea 2-1 Kazakhstan
After overtime
World Championship Division I, Group B
06.04 Maribor (Slovenia) Netherlands 4-0 Great Britain World Championship Division II, Group A
06.04Maribor (Slovenia)North Korea 3-2 Mexico World ChampionshipDivision II, Group A
06.04 Maribor Slovenia 2-4 Australia World Championship Division II, Group A
06.04 Vaujany (France) Denmark 3-1 Norway Friendly 
05.04 Asiago Italy 3-2 Poland Friendly 
04.04 Maribor (Slovenia) Netherlands 7-0 Mexico World Championship Division II, Group A
04.04 Maribor (Slovenia) North Korea 3-1 Australia World Championship Division II, Group A
04.04 Maribor Slovenia 1-4 Great Britain World Championship Division II, Group A
03.04 Maribor (Slovenia) Great Britain 5-0 Mexico World Championship Division II, Group A
03.04 Maribor (Slovenia) Netherlands 6-0 Australia World Championship Division II, Group A
03.04 Maribor Slovenia 4-5 North Korea World Championship Division II, Group A
03.04 Besançon France 4-3 Germany Friendly 
02.04 Besançon France 2-5 Germany Friendly 
02.04 Bratislava Slovakia 2-4 Czechia Friendly 
01.04 Maribor (Slovenia) Australia 4-1 Mexico World Championship Division II, Group A
01.04 Maribor (Slovenia) Great Britain 3-1 North Korea World Championship Division II, Group A
01.04 Maribor Slovenia 1-2 Netherlands World Championship Division II, Group A
01.04 Salzburg Austria 5-0 Hungary Friendly  
31.03 Maribor (Slovenia) Great Britain 5-1 Australia World Championship Division II, Group A
31.03 Maribor (Slovenia) Netherlands 5-2 North Korea World Championship Division II, Group A
31.03 Maribor Slovenia 6-0 Mexico World Championship Division II, Group A
31.03 Vienna Austria 4-2 Czechia Friendly 
31.03 Memmingen Germany 3-1 Hungary Friendly 
23.03 Valdemoro Spain 5-2 New Zealand World Championship Division II, Group B
23.03 Valdemoro (Spain) Taiwan 4-2 Iceland World Championship Division II, Group B
23.03 Valdemoro (Spain) Turkey 8-4 Romania World Championship Division II, Group B
21.03 Valdemoro (Spain) Iceland 12-1 Romania World Championship Division II, Group B
21.03 Valdemoro (Spain) New Zealand 11-4 Turkey World Championship Division II, Group B
21.03 Valdemoro Spain 6-1 Taiwan World Championship Division II, Group B
20.03Valdemoro (Spain)Iceland 6-2 Turkey World ChampionshipDivision II, Group B
20.03ValdemoroSpain 12-0 Romania World ChampionshipDivision II, Group B
20.03Valdemoro (Spain)Taiwan 5-2 New Zealand World ChampionshipDivision II, Group B
18.03 Valdemoro (Spain) Iceland 4-3 New Zealand
After shootout
World Championship Division II, Group B
18.03 Valdemoro Spain 4-1 Turkey World Championship Division II, Group B
18.03 Valdemoro (Spain) Taiwan 9-4 Romania World Championship Division II, Group B
17.03 Valdemoro (Spain) New Zealand 6-3 Romania World Championship Division II, Group B
17.03 Valdemoro Spain 2-1 Iceland World Championship Division II, Group B
17.03 Valdemoro (Spain) Taiwan 6-2 Turkey World Championship Division II, Group B
15.03Valdemoro (Spain)Iceland 3-1 Taiwan Friendly 
15.03ValdemoroSpain 3-0 New Zealand Friendly 
11.03 Petaling Jaya (Malaysia) New Zealand U-18 1-0 Thailand Challenge Cup of Asia  
11.03 Petaling Jaya (Malaysia) Taiwan U-18 12-1 Singapore Challenge Cup of Asia  
10.03 Petaling Jaya (Malaysia) Taiwan U-18 4-1 New Zealand U-18 Challenge Cup of Asia  
10.03 Petaling Jaya (Malaysia) Thailand 10-1 Singapore Challenge Cup of Asia 
09.03 Petaling Jaya Malaysia 5-3 United Arab Emirates Challenge Cup of Asia Division I
09.03 Petaling Jaya (Malaysia) Philippines 6-2 India Challenge Cup of Asia Division I
08.03 Petaling Jaya (Malaysia) New Zealand U-18 14-3 Singapore Challenge Cup of Asia  
08.03 Petaling Jaya (Malaysia) Taiwan U-18 5-3 Thailand Challenge Cup of Asia  
07.03 Petaling Jaya Malaysia 5-0 India Challenge Cup of Asia Division I
07.03 Petaling Jaya (Malaysia) United Arab Emirates 5-4 Philippines Challenge Cup of Asia Division I
06.03 Petaling Jaya Malaysia 3-1 Philippines Challenge Cup of Asia Division I
06.03 Petaling Jaya (Malaysia) United Arab Emirates 6-1 India Challenge Cup of Asia Division I
22.02 Gangneung (South Korea) USA 3-2 Canada
After shootout
Winter Olympic Games Final
21.02 Gangneung (South Korea) Finland 3-2 Russia Winter Olympic Games 3rd Place Match
20.02 Gangneung Korea (unified team) 1-6 Sweden Winter Olympic Games 7th Place Match
20.02 Gangneung (South Korea) Switzerland 1-0 Japan Winter Olympic Games 5th Place Match
19.02 Gangneung (South Korea) Canada 5-0 Russia Winter Olympic Games Semi-Final
19.02 Gangneung (South Korea) USA 5-0 Finland Winter Olympic Games Semi-Final
18.02 Gangneung (South Korea) Japan 2-1 Sweden
After overtime
Winter Olympic Games 5th-8th Place Semi-Final
18.02 Gangneung Korea (unified team) 0-2 Switzerland Winter Olympic Games 5th-8th Place Semi-Final
18.02 Klagenfurt Austria 0-3 Czechia Wörthersee Trophy  
18.02 Klagenfurt (Austria) Germany 3-1 Slovakia Wörthersee Trophy  
18.02 Katowice (Poland) Latvia 3-2 Spain 4-Nation Tournament  
18.02 Katowice Poland 7-0 Hungary U-19 4-Nation Tournament  
17.02 Gangneung (South Korea) Finland 7-2 Sweden Winter Olympic Games Quarter-Final
17.02 Gangneung (South Korea) Russia 6-2 Switzerland Winter Olympic Games Quarter-Final
17.02 Klagenfurt Austria 4-2 Slovakia Wörthersee Trophy  
17.02 Klagenfurt (Austria) Czechia 2-1 Germany
After shootout
Wörthersee Trophy  
17.02 Katowice Poland 2-1 Latvia
After shootout
4-Nation Tournament  
17.02 Katowice (Poland) Spain 5-0 Hungary U-19 4-Nation Tournament  
17.02 Frederikshavn Denmark 2-3 Norway Friendly 
17.02 Cergy France 2-1 Hungary
After overtime
Friendly 
16.02 Klagenfurt Austria 2-3 Germany Wörthersee Trophy  
16.02 Klagenfurt (Austria) Czechia 3-0 Slovakia Wörthersee Trophy  
16.02 Katowice (Poland) Latvia 7-2 Hungary U-19 4-Nation Tournament 
16.02 Katowice Poland 3-1 Spain 4-Nation Tournament 
16.02 Frederikshavn Denmark 3-1 Norway Friendly 
16.02 Cergy France 2-1 Hungary
After overtime
Friendly 
15.02Gangneung (South Korea) Canada 2-1 USA Winter Olympic GamesGroup A
15.02Gangneung (South Korea) Finland 5-1 Russia Winter Olympic GamesGroup A
15.02 Frederikshavn Denmark 2-3 Norway
After overtime
Friendly 
15.02 Cergy France 3-1 Hungary Friendly 
14.02 Gangneung Korea (unified team) 1-4 Japan Winter Olympic Games Group B
14.02 Gangneung (South Korea) Switzerland 2-1 Sweden Winter Olympic Games Group B
14.02 Velké Popovice Czechia U-18 7-4 China Friendly  
13.02 Gangneung (South Korea) Canada 4-1 Finland Winter Olympic Games Group A
13.02 Gangneung (South Korea) USA 5-0 Russia Winter Olympic Games Group A
13.02 Velké Popovice Czechia U-18 1-5 China Friendly  
12.02 Gangneung Korea (unified team) 0-8 Sweden Winter Olympic Games Group B
12.02 Gangneung (South Korea) Switzerland 3-1 Japan Winter Olympic Games Group B
11.02 Gangneung (South Korea) Canada 5-0 Russia Winter Olympic Games Group A
11.02 Gangneung (South Korea) USA 3-1 Finland Winter Olympic Games Group A
10.02GangneungKorea (unified team) 0-8 Switzerland Winter Olympic GamesGroup B
10.02Gangneung (South Korea) Sweden 2-1 Japan Winter Olympic GamesGroup B
06.02 Goyang (South Korea) Finland 4-1 Switzerland Friendly 
06.02 Incheon (South Korea) Sweden 2-1 Russia
After shootout
Friendly 
04.02Goyang (South Korea)Canada 10-0 Switzerland Friendly 
04.02IncheonKorea (unified team) 1-3 Sweden Friendly 
30.01 Tokyo Japan 4-1 Czechia Friendly 
28.01 Tokyo Japan 1-0 Czechia Friendly 
26.01 Tokyo Japan 3-1 Germany Friendly 
24.01 Tokyo Japan 6-0 Germany Friendly 
06.01 Füssen Germany 1-5 Canada U-22 Nations Cup 5th Place Match
06.01 Füssen (Germany) Finland 4-3 Switzerland
After overtime
Nations Cup 3rd Place Match
06.01 Füssen (Germany) Russia 4-1 Sweden Nations Cup Final
05.01 Füssen Germany 0-4 Switzerland Nations Cup Group A
05.01 Füssen (Germany) Russia 4-3 Finland
After shootout
Nations Cup Group B
04.01 Füssen (Germany) Sweden 3-2 Switzerland
After shootout
Nations Cup Group A
04.01 Füssen (Germany) Russia 2-1 Canada U-22 Nations Cup Group B
03.01 Füssen Germany 0-3 Sweden Nations Cup Group A
03.01 Füssen (Germany) Finland 3-2 Canada U-22 Nations Cup Group B