Scot Scores     Archive (80 sports, 2010-2020)      BUY ME A COFFEE

MEN
FOOTBALLFUTSALBEACH SOCCERRUGBY UNIONRUGBY SEVENSCRICKETICE HOCKEYFIELD HOCKEYBASKETBALLVOLLEYBALLHANDBALLWATER POLO

WOMEN
FOOTBALLFUTSALBEACH SOCCERRUGBY UNIONRUGBY SEVENSCRICKETICE HOCKEYFIELD HOCKEYBASKETBALLVOLLEYBALLHANDBALLWATER POLO

WOMEN'S BASKETBALL - 2021 RESULTS

RESULTSFIXTURESRANKINGSArchive20202019201820172016201520142013201220112010

DATE VENUE MATCH COMPETITION STAGE
03.10 Amman (Jordan) Australia 88-58 South Korea Asia Cup 3rd Place Match
03.10 Amman (Jordan) Japan 78-73 China Asia Cup Final
02.10 Amman (Jordan) China 93-69 South Korea Asia Cup Semi-Final
02.10 Amman (Jordan) Japan 67-65 Australia Asia Cup Semi-Final
02.10 Amman (Jordan) New Zealand 74-59 Taiwan Asia Cup 5th Place Match
30.09 Amman (Jordan) Australia 72-61 New Zealand Asia Cup Quarter-Final
30.09 Amman (Jordan) South Korea 80-74 Taiwan Asia Cup Quarter-Final
30.09 Amman (Jordan) Philippines 74-70 India Asia Cup 7th Place Match
29.09 Amman (Jordan) Japan 67-62 South Korea Asia Cup Group A
29.09 Amman (Jordan) New Zealand 109-49 India Asia Cup Group A
29.09 Amman (Jordan) China 82-64 Australia Asia Cup Group B
29.09 Amman (Jordan) Taiwan 93-52 Philippines Asia Cup Group B
28.09 Amman (Jordan) Japan 62-50 New Zealand Asia Cup Group A
28.09 Amman (Jordan) South Korea 107-69 India Asia Cup Group A
28.09 Amman (Jordan) Australia 120-56 Philippines Asia Cup Group B
28.09 Amman (Jordan) China 124-50 Taiwan Asia Cup Group B
27.09 Amman (Jordan) Japan 136-46 India Asia Cup Group A
27.09 Amman (Jordan) South Korea 85-69 New Zealand Asia Cup Group A
27.09 Amman (Jordan) Australia 76-65 Taiwan Asia Cup Group B
27.09 Amman (Jordan) China 143-52 Philippines Asia Cup Group B
26.09 Yaoundé Cameroon 53-49 Senegal Afrobasket 3rd Place Match
26.09 Yaoundé (Cameroon) Nigeria 70-59 Mali Afrobasket Final
25.09 Yaoundé (Cameroon) Côte d'Ivoire 62-57 Angola Afrobasket 7th Place Match
25.09 Yaoundé (Cameroon) Mozambique 69-62 Egypt Afrobasket 5th Place Match
24.09 Yaoundé (Cameroon) Egypt 82-76 Angola Afrobasket 5th-8th Place Semi-Final
24.09 Yaoundé (Cameroon) Mozambique 59-57 Côte d'Ivoire Afrobasket 5th-8th Place Semi-Final
24.09 Yaoundé Cameroon 51-52 Mali Afrobasket Semi-Final
24.09 Yaoundé (Cameroon) Nigeria 73-63 Senegal Afrobasket Semi-Final
23.09 Yaoundé Cameroon 67-61 Egypt Afrobasket Quarter-Final
23.09 Yaoundé (Cameroon) Mali 74-53 Angola Afrobasket Quarter-Final
23.09 Yaoundé (Cameroon) Nigeria 72-56 Côte d'Ivoire Afrobasket Quarter-Final
23.09 Yaoundé (Cameroon) Senegal 74-46 Mozambique Afrobasket Quarter-Final
22.09 Yaoundé (Cameroon) Angola 82-65 Cabo Verde Afrobasket Quarter-Final Play-Off
22.09 Yaoundé (Cameroon) Côte d'Ivoire 81-50 Guinea Afrobasket Quarter-Final Play-Off
22.09 Yaoundé (Cameroon) Egypt 85-36 Tunisia Afrobasket Quarter-Final Play-Off
22.09 Yaoundé (Cameroon) Mozambique 72-50 Kenya Afrobasket Quarter-Final Play-Off
20.09 Yaoundé Cameroon 71-40 Cabo Verde Afrobasket Group A
20.09 Yaoundé (Cameroon) Nigeria 85-65 Angola Afrobasket Group B
20.09 Yaoundé (Cameroon) Senegal 78-63 Egypt Afrobasket Group C
20.09 Yaoundé (Cameroon) Mali 76-63 Côte d'Ivoire Afrobasket Group D
19.09 Yaoundé (Cameroon) Kenya 61-58 Cabo Verde Afrobasket Group A
19.09 Yaoundé (Cameroon) Angola 70-61 Mozambique Afrobasket Group B
19.09 Yaoundé (Cameroon) Egypt 102-58 Guinea Afrobasket Group C
19.09 Yaoundé (Cameroon) Côte d'Ivoire 69-49 Tunisia Afrobasket Group D
18.09 Yaoundé Cameroon 74-50 Kenya Afrobasket Group A
18.09 Yaoundé (Cameroon) Nigeria 67-50 Mozambique Afrobasket Group B
18.09 Yaoundé (Cameroon) Senegal 100-31 Guinea Afrobasket Group C
18.09 Yaoundé (Cameroon) Mali 101-39 Tunisia Afrobasket Group D
08.08 Saitama Japan 75-90 USA Olympic Games Final
07.08 Saitama (Japan) France 91-76 Serbia Olympic Games 3rd Place Match
06.08 Saitama Japan 87-71 France Olympic Games Semi-Final
06.08 Saitama (Japan) USA 79-59 Serbia Olympic Games Semi-Final
04.08 Saitama (Japan) France 67-64 Spain Olympic Games Quarter-Final
04.08 Saitama Japan 86-85 Belgium Olympic Games Quarter-Final
04.08 Saitama (Japan) Serbia 77-70 China Olympic Games Quarter-Final
04.08 Saitama (Japan) USA 79-55 Australia Olympic Games Quarter-Final
02.08 Saitama Japan 102-83 Nigeria Olympic Games Group B
02.08 Saitama (Japan) USA 93-82 France Olympic Games Group B
02.08 Saitama (Japan) Australia 96-69 Puerto Rico Olympic Games Group C
02.08 Saitama (Japan) China 74-62 Belgium Olympic Games Group C
01.08 Saitama (Japan) Serbia 65-61 South Korea Olympic Games Group A
01.08 Saitama (Japan) Spain 76-66 Canada Olympic Games Group A
30.07 Saitama (Japan) France 87-62 Nigeria Olympic Games Group B
30.07 Saitama Japan 69-86 USA Olympic Games Group B
30.07 Saitama (Japan) Belgium 87-52 Puerto Rico Olympic Games Group C
30.07 Saitama (Japan) China 76-74 Australia Olympic Games Group C
29.07 Saitama (Japan) Canada 74-53 South Korea Olympic Games Group A
29.07 Saitama (Japan) Spain 85-70 Serbia Olympic Games Group A
27.07 Saitama Japan 74-70 France Olympic Games Group B
27.07 Saitama (Japan) USA 81-72 Nigeria Olympic Games Group B
27.07 Saitama (Japan) Belgium 85-70 Australia Olympic Games Group C
27.07 Saitama (Japan) China 97-55 Puerto Rico Olympic Games Group C
26.07 Saitama (Japan) Serbia 72-68 Canada Olympic Games Group A
26.07 Saitama (Japan) Spain 73-69 South Korea Olympic Games Group A
25.07 Engomi (Cyprus) Kosovo 70-60 Malta European Small Countries Championship 3rd Place Match
25.07 Engomi (Cyprus) Luxembourg 69-59 Ireland European Small Countries Championship Final
24.07 Engomi Cyprus 87-36 Andorra European Small Countries Championship 5th Place Match
24.07 Engomi (Cyprus) Ireland 86-72 Kosovo European Small Countries Championship Semi-Final
24.07 Engomi (Cyprus) Luxembourg 89-46 Malta European Small Countries Championship Semi-Final
22.07 Engomi (Cyprus) Ireland 78-48 Malta European Small Countries Championship Group A
22.07 Engomi Cyprus 60-90 Luxembourg European Small Countries Championship Group B
21.07 Engomi (Cyprus) Malta 79-30 Andorra European Small Countries Championship Group A
21.07 Engomi (Cyprus) Luxembourg 94-65 Kosovo European Small Countries Championship Group B
20.07 Engomi (Cyprus) Ireland 104-33 Andorra European Small Countries Championship Group A
20.07 Engomi Cyprus 68-70 Kosovo European Small Countries Championship Group B
17.07 Kigali Rwanda 83-56 South Sudan Afrobasket Qualifier Zone 5, 3rd Place Match
17.07 Kigali (Rwanda) Kenya 99-83 Egypt Afrobasket Qualifier Zone 5, Final
16.07 Kigali (Rwanda) Egypt 99-65 South Sudan Afrobasket Qualifier Zone 5, Semi-Final
16.07 Kigali Rwanda 52-79 Kenya Afrobasket Qualifier Zone 5, Semi-Final
14.07 Kigali (Rwanda) Egypt 107-106 Kenya Afrobasket Qualifier Zone 5, Group Stage
14.07 Kigali Rwanda 65-52 South Sudan Afrobasket Qualifier Zone 5, Group Stage
13.07 Kigali (Rwanda) Kenya 66-48 South Sudan Afrobasket Qualifier Zone 5, Group Stage
13.07 Kigali Rwanda 59-71 Egypt Afrobasket Qualifier Zone 5, Group Stage
12.07 Kigali (Rwanda) Egypt 95-65 South Sudan Afrobasket Qualifier Zone 5, Group Stage
12.07 Kigali Rwanda 77-45 Kenya Afrobasket Qualifier Zone 5, Group Stage
27.06 Valencia (Spain) Belgium 77-69 Belarus Eurobasket 3rd Place Match
27.06 Valencia (Spain) Serbia 63-54 France Eurobasket Final
27.06 Conakry Guinea 59-68 Cabo Verde Afrobasket Qualifier Zone 2, Match 2
26.06 Valencia (Spain) Bosnia & Herzegovina 82-63 Sweden Eurobasket World Cup Qualification Match
26.06 Valencia Spain 74-78 Russia Eurobasket World Cup Qualification Match
26.06 Valencia (Spain) France 73-61 Belarus Eurobasket Semi-Final
26.06 Valencia (Spain) Serbia 74-73 Belgium Eurobasket Semi-Final
26.06 Conakry Guinea 65-64 Cabo Verde Afrobasket Qualifier Zone 2, Match 1
23.06 Valencia (Spain) Belarus 58-46 Sweden Eurobasket Quarter-Final
23.06 Strasbourg (France) Belgium 85-83 Russia Eurobasket Quarter-Final
23.06 Strasbourg France 80-67 Bosnia & Herzegovina Eurobasket Quarter-Final
23.06 Valencia Spain 64-71 Serbia
After overtime
Eurobasket Quarter-Final
21.06 Strasbourg (France) Bosnia & Herzegovina 80-69 Croatia Eurobasket Quarter-Final Play-Off
21.06 Strasbourg (France) Russia 93-75 Slovenia Eurobasket Quarter-Final Play-Off
21.06 Valencia Spain 78-51 Montenegro Eurobasket Quarter-Final Play-Off
21.06 Valencia (Spain) Sweden 64-46 Italy Eurobasket Quarter-Final Play-Off
20.06 Valencia (Spain) Belarus 78-54 Sweden Eurobasket Group A
20.06 Valencia Spain 93-61 Slovakia Eurobasket Group A
20.06 Valencia (Spain) Italy 77-67 Greece Eurobasket Group B
20.06 Valencia (Spain) Serbia 87-75 Montenegro Eurobasket Group B
20.06 Strasbourg (France) Belgium 63-61 Turkey Eurobasket Group C
20.06 Strasbourg (France) Slovenia 91-81 Bosnia & Herzegovina Eurobasket Group C
20.06 Strasbourg (France) Croatia 84-56 Czechia Eurobasket Group D
20.06 Strasbourg France 85-59 Russia Eurobasket Group D
19.06 San Juan (Puerto Rico) Brazil 87-82 Canada
After overtime
AmeriCup 3rd Place Match
19.06 San Juan Puerto Rico 59-74 USA AmeriCup Final
18.06 Valencia (Spain) Slovakia 58-54 Belarus Eurobasket Group A
18.06 Valencia Spain 76-55 Sweden Eurobasket Group A
18.06 Valencia (Spain) Italy 77-61 Montenegro Eurobasket Group B
18.06 Valencia (Spain) Serbia 85-51 Greece Eurobasket Group B
18.06 Strasbourg (France) Belgium 92-57 Slovenia Eurobasket Group C
18.06 Strasbourg (France) Bosnia & Herzegovina 64-54 Turkey Eurobasket Group C
18.06 Strasbourg France 71-51 Czechia Eurobasket Group D
18.06 Strasbourg (France) Russia 73-62 Croatia Eurobasket Group D
18.06 San Juan Puerto Rico 65-61 Canada AmeriCup Semi-Final
18.06 San Juan (Puerto Rico) USA 71-60 Brazil AmeriCup Semi-Final
17.06 Valencia Spain 51-53 Belarus Eurobasket Group A
17.06 Valencia (Spain) Sweden 74-57 Slovakia Eurobasket Group A
17.06 Valencia (Spain) Montenegro 70-55 Greece Eurobasket Group B
17.06 Valencia (Spain) Serbia 86-81 Italy
After overtime
Eurobasket Group B
17.06 Strasbourg (France) Bosnia & Herzegovina 70-55 Belgium Eurobasket Group C
17.06 Strasbourg (France) Slovenia 72-47 Turkey Eurobasket Group C
17.06 Strasbourg France 105-63 Croatia Eurobasket Group D
17.06 Strasbourg (France) Russia 73-69 Czechia Eurobasket Group D
17.06 San Juan (Puerto Rico) Brazil 90-59 Venezuela AmeriCup Quarter-Final
17.06 San Juan (Puerto Rico) Canada 90-53 Dominican Republic AmeriCup Quarter-Final
17.06 San Juan Puerto Rico 77-69 Colombia AmeriCup Quarter-Final
17.06 San Juan (Puerto Rico) USA 97-46 US Virgin Islands AmeriCup Quarter-Final
15.06 San Juan (Puerto Rico) Canada 74-40 Colombia AmeriCup Group A
15.06 San Juan (Puerto Rico) US Virgin Islands 85-44 El Salvador AmeriCup Group A
15.06 San Juan (Puerto Rico) USA n/p Argentina
Not played - positive Covid-19 tests (Argentina)
AmeriCup Group B
15.06 San Juan (Puerto Rico) Venezuela 77-66 Dominican Republic AmeriCup Group B
14.06 San Juan (Puerto Rico) Brazil 77-56 US Virgin Islands AmeriCup Group A
14.06 San Juan (Puerto Rico) Canada 98-41 El Salvador AmeriCup Group A
14.06 San Juan Puerto Rico 79-54 Dominican Republic AmeriCup Group B
14.06 San Juan (Puerto Rico) USA 102-53 Venezuela AmeriCup Group B
13.06 San Juan (Puerto Rico) Canada 71-67 Brazil AmeriCup Group A
13.06 San Juan (Puerto Rico) Colombia 92-67 El Salvador AmeriCup Group A
13.06 San Juan (Puerto Rico) Argentina n/p Venezuela
Not played - positive Covid-19 tests (Argentina)
AmeriCup Group B
13.06 San Juan Puerto Rico 65-87 USA AmeriCup Group B
12.06 San Juan (Puerto Rico) Brazil 79-56 Colombia AmeriCup Group A
12.06 San Juan (Puerto Rico) Canada 101-41 US Virgin Islands AmeriCup Group A
12.06 San Juan Puerto Rico 79-56 Argentina AmeriCup Group B
12.06 San Juan (Puerto Rico) USA 102-39 Dominican Republic AmeriCup Group B
11.06 San Juan (Puerto Rico) Brazil 118-43 El Salvador AmeriCup Group A
11.06 San Juan (Puerto Rico) Colombia 72-60 US Virgin Islands AmeriCup Group A
11.06 San Juan (Puerto Rico) Argentina 64-46 Dominican Republic AmeriCup Group B
11.06 San Juan Puerto Rico 88-50 Venezuela AmeriCup Group B
28.03 San Salvador (El Salvador) Dominican Republic 68-63 Costa Rica Centrobasket  
28.03 San Salvador El Salvador 68-80 US Virgin Islands Centrobasket  
27.03 San Salvador El Salvador 58-82 Dominican Republic Centrobasket  
27.03 San Salvador (El Salvador) Puerto Rico 79-39 Costa Rica Centrobasket  
26.03 San Salvador El Salvador 33-75 Puerto Rico Centrobasket  
26.03 San Salvador (El Salvador) US Virgin Islands 81-76 Dominican Republic Centrobasket  
25.03 San Salvador (El Salvador) Puerto Rico 99-90 Dominican Republic Centrobasket  
25.03 San Salvador (El Salvador) US Virgin Islands 81-51 Costa Rica Centrobasket  
24.03 San Salvador El Salvador 84-79 Costa Rica Centrobasket  
24.03 San Salvador (El Salvador) Puerto Rico 73-69 US Virgin Islands Centrobasket  
06.02 Ljubljana (Slovenia) Bulgaria 55-73 Greece Eurobasket Qualifier Group A
06.02 Ljubljana Slovenia 96-59 Iceland Eurobasket Qualifier Group A
06.02 Podgorica Montenegro 78-52 Israel Eurobasket Qualifier Group B
06.02 Orenburg (Russia) Estonia 52-78 Bosnia & Herzegovina Eurobasket Qualifier Group C
06.02 Orenburg Russia 103-47 Switzerland Eurobasket Qualifier Group C
06.02 İstanbul (Turkey) Denmark 63-84 Czechia Eurobasket Qualifier Group D
06.02 İstanbul (Turkey) Italy 81-66 Romania Eurobasket Qualifier Group D
06.02 İstanbul (Turkey) Serbia 96-61 Lithuania Eurobasket Qualifier Group E
06.02 Rīga (Latvia) Poland 49-80 Belarus Eurobasket Qualifier Group F
06.02 Matosinhos (Portugal) Finland 75-91 Ukraine Eurobasket Qualifier Group G
06.02 Matosinhos Portugal 66-69 Belgium Eurobasket Qualifier Group G
06.02 Piešťany Slovakia 61-50 Netherlands Eurobasket Qualifier Group H
06.02 Rīga Latvia 78-57 Germany Eurobasket Qualifier Group I
04.02 Ljubljana (Slovenia) Iceland 58-95 Greece Eurobasket Qualifier Group A
04.02 Ljubljana Slovenia 71-66 Bulgaria Eurobasket Qualifier Group A
04.02 Podgorica Montenegro 69-67 Sweden Eurobasket Qualifier Group B
04.02 Orenburg Russia 79-35 Estonia Eurobasket Qualifier Group C
04.02 Orenburg (Russia) Switzerland 62-67 Bosnia & Herzegovina Eurobasket Qualifier Group C
04.02 İstanbul (Turkey) Italy 101-55 Denmark Eurobasket Qualifier Group D
04.02 İstanbul (Turkey) Romania 52-100 Czechia Eurobasket Qualifier Group D
04.02 İstanbul Turkey 67-55 Lithuania Eurobasket Qualifier Group E
04.02 Rīga (Latvia) Belarus 67-57 Great Britain Eurobasket Qualifier Group F
04.02 Matosinhos (Portugal) Belgium 82-47 Finland Eurobasket Qualifier Group G
04.02 Matosinhos Portugal 58-87 Ukraine Eurobasket Qualifier Group G
04.02 Piešťany Slovakia 57-65 Hungary Eurobasket Qualifier Group H
04.02 Rīga (Latvia) Germany 66-80 Croatia Eurobasket Qualifier Group I
03.02 Rīga (Latvia) Poland 68-56 Belarus Eurobasket Qualifier Group F