LAST UPDATE: Sunday, 22 August 2021, 11:17:38

FOOTBALLFIFA FUTSALAMF FUTSALBEACH SOCCERJORKYBALL
AUSTRALIAN FOOTBALLAMERICAN FOOTBALLFLAG FOOTBALLBEACH FLAG FOOTBALLRUGBY UNION
RUGBY SEVENSBEACH RUGBYSNOW RUGBYRUGBY XRUGBY LEAGUE
RUGBY LEAGUE NINESTOUCHICE HOCKEYBANDYFIELD HOCKEY
INDOOR HOCKEYFLOORBALLROLLER HOCKEYINLINE HOCKEYIIHF INLINE HOCKEY
SKATER HOCKEYBALL HOCKEYWBHF BALL HOCKEYSHINTYLACROSSE
BOX LACROSSEINTERCROSSERINGETTEWATER POLOBEACH WATER POLO
CANOE POLOCYCLEBALLCYCLE POLOCRICKETINDOOR CRICKET
BASEBALLBASEBALL5FASTPITCH SOFTBALLSLOWPITCH SOFTBALLPESÄPALLO
BASKETBALL3X3 BASKETBALLNETBALLFAST5 NETBALLINDOOR NETBALL
KORFBALLBEACH KORFBALLROLLBALLVOLLEYBALLFISTBALL
HANDBALLBEACH HANDBALLTCHOUKBALLBEACH TCHOUKBALLQUIDDITCH
ULTIMATEBEACH ULTIMATEGUTSCURLINGICE STOCK
SEPAK TAKRAWBEACH SEPAK TAKRAWFUTNETUNDERWATER HOCKEYUNDERWATER RUGBY
MOTOBALLKABADDIINDOOR KABADDIBEACH KABADDIROLLER DERBY
PÉTANQUEPOLOPOLOCROSSEHORSEBALLSNOW POLO

MEN'S BASKETBALL - 2021 RESULTS

Results  MenWomen
Fixtures  MenWomen
Rankings  MenWomen

Men's Archive  20202019201820172016201520142013201220112010
Women's Archive  20202019201820172016201520142013201220112010

DATE VENUE MATCH COMPETITION STAGE
07.08 Saitama (Japan) Australia 107-93 Slovenia Olympic Games 3rd Place Match
07.08 Saitama (Japan) USA 87-82 France Olympic Games Final
05.08 Saitama (Japan) France 90-89 Slovenia Olympic Games Semi-Final
05.08 Saitama (Japan) USA 97-78 Australia Olympic Games Semi-Final
03.08 Saitama (Japan) Australia 97-59 Argentina Olympic Games Quarter-Final
03.08 Saitama (Japan) France 84-75 Italy Olympic Games Quarter-Final
03.08 Saitama (Japan) Slovenia 94-70 Germany Olympic Games Quarter-Final
03.08 Saitama (Japan) USA 95-81 Spain Olympic Games Quarter-Final
01.08 Saitama Japan 77-97 Argentina Olympic Games Group C
01.08 Saitama (Japan) Slovenia 95-87 Spain Olympic Games Group C
31.07 Saitama (Japan) France 79-62 Iran Olympic Games Group A
31.07 Saitama (Japan) USA 119-84 Czechia Olympic Games Group A
31.07 Saitama (Japan) Australia 89-76 Germany Olympic Games Group B
31.07 Saitama (Japan) Italy 80-71 Nigeria Olympic Games Group B
29.07 Saitama Japan 81-116 Slovenia Olympic Games Group C
29.07 Saitama (Japan) Spain 81-71 Argentina Olympic Games Group C
28.07 Saitama (Japan) France 97-77 Czechia Olympic Games Group A
28.07 Saitama (Japan) USA 120-66 Iran Olympic Games Group A
28.07 Saitama (Japan) Australia 86-83 Italy Olympic Games Group B
28.07 Saitama (Japan) Germany 99-92 Nigeria Olympic Games Group B
26.07 Saitama Japan 77-88 Spain Olympic Games Group C
26.07 Saitama (Japan) Slovenia 118-100 Argentina Olympic Games Group C
25.07 Saitama (Japan) Czechia 84-78 Iran Olympic Games Group A
25.07 Saitama (Japan) France 83-76 USA Olympic Games Group A
25.07 Saitama (Japan) Australia 84-67 Nigeria Olympic Games Group B
25.07 Saitama (Japan) Italy 92-82 Germany Olympic Games Group B
08.07 Salé Morocco 65-77 Uganda Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group E
04.07 Victoria (Canada) Czechia 97-72 Greece Olympic Games Qualifier Tournament 1, Final
04.07 Split (Croatia) Germany 75-64 Brazil Olympic Games Qualifier Tournament 2, Final
04.07 Kaunas Lithuania 85-96 Slovenia Olympic Games Qualifier Tournament 3, Final
04.07 Belgrade Serbia 95-102 Italy Olympic Games Qualifier Tournament 4, Final
03.07 Victoria Canada 101-103 Czechia
After overtime
Olympic Games Qualifier Tournament 1, Semi-Final
03.07 Victoria (Canada) Greece 81-63 Turkey Olympic Games Qualifier Tournament 1, Semi-Final
03.07 Split (Croatia) Brazil 102-74 Mexico Olympic Games Qualifier Tournament 2, Semi-Final
03.07 Split Croatia 76-86 Germany Olympic Games Qualifier Tournament 2, Semi-Final
03.07 Kaunas Lithuania 88-69 Poland Olympic Games Qualifier Tournament 3, Semi-Final
03.07 Kaunas (Lithuania) Slovenia 98-70 Venezuela Olympic Games Qualifier Tournament 3, Semi-Final
03.07 Belgrade (Serbia) Italy 79-59 Dominican Republic Olympic Games Qualifier Tournament 4, Semi-Final
03.07 Belgrade Serbia 102-84 Puerto Rico Olympic Games Qualifier Tournament 4, Semi-Final
01.07 Victoria (Canada) Greece 105-80 China Olympic Games Qualifier Tournament 1, Group A
01.07 Victoria (Canada) Czechia 80-79 Uruguay Olympic Games Qualifier Tournament 1, Group B
01.07 Split (Croatia) Germany 69-67 Russia Olympic Games Qualifier Tournament 2, Group A
01.07 Split Croatia 75-70 Tunisia Olympic Games Qualifier Tournament 2, Group B
01.07 Kaunas Lithuania 96-57 South Korea Olympic Games Qualifier Tournament 3, Group A
01.07 Kaunas (Lithuania) Slovenia 112-77 Poland Olympic Games Qualifier Tournament 3, Group B
01.07 Belgrade (Serbia) Dominican Republic 94-67 Philippines Olympic Games Qualifier Tournament 4, Group A
01.07 Belgrade (Serbia) Italy 90-83 Puerto Rico Olympic Games Qualifier Tournament 4, Group B
30.06 Victoria Canada 109-79 China Olympic Games Qualifier Tournament 1, Group A
30.06 Victoria (Canada) Turkey 87-70 Czechia Olympic Games Qualifier Tournament 1, Group B
30.06 Split (Croatia) Mexico 72-64 Russia Olympic Games Qualifier Tournament 2, Group A
30.06 Split Croatia 67-94 Brazil Olympic Games Qualifier Tournament 2, Group B
30.06 Kaunas (Lithuania) Venezuela 94-80 South Korea Olympic Games Qualifier Tournament 3, Group A
30.06 Kaunas (Lithuania) Slovenia 118-68 Angola Olympic Games Qualifier Tournament 3, Group B
30.06 Belgrade Serbia 83-76 Philippines Olympic Games Qualifier Tournament 4, Group A
29.06 Victoria Canada 97-91 Greece Olympic Games Qualifier Tournament 1, Group A
29.06 Victoria (Canada) Turkey 95-86 Uruguay Olympic Games Qualifier Tournament 1, Group B
29.06 Split (Croatia) Germany 82-76 Mexico Olympic Games Qualifier Tournament 2, Group A
29.06 Split (Croatia) Brazil 83-57 Tunisia Olympic Games Qualifier Tournament 2, Group B
29.06 Kaunas Lithuania 76-65 Venezuela Olympic Games Qualifier Tournament 3, Group A
29.06 Kaunas (Lithuania) Poland 83-64 Angola Olympic Games Qualifier Tournament 3, Group B
29.06 Belgrade Serbia 94-76 Dominican Republic Olympic Games Qualifier Tournament 4, Group A
20.06 Angeles (Philippines) Indonesia 86-69 Thailand Asia Cup Qualifier 1st Round, Group A
20.06 Angeles Philippines 82-77 South Korea Asia Cup Qualifier 1st Round, Group A
20.06 Angeles (Philippines) China 91-73 Taiwan Asia Cup Qualifier 1st Round, Group B
19.06 Angeles (Philippines) South Korea 120-53 Thailand Asia Cup Qualifier 1st Round, Group A
19.06 Angeles (Philippines) China 90-84 Japan Asia Cup Qualifier 1st Round, Group B
18.06 Angeles Philippines 76-51 Indonesia Asia Cup Qualifier 1st Round, Group A
18.06 Angeles (Philippines) Japan 98-61 Taiwan Asia Cup Qualifier 1st Round, Group B
17.06 Angeles (Philippines) South Korea 104-81 Indonesia Asia Cup Qualifier 1st Round, Group A
17.06 Angeles (Philippines) China 115-66 Taiwan Asia Cup Qualifier 1st Round, Group B
16.06 Angeles Philippines 81-78 South Korea Asia Cup Qualifier 1st Round, Group A
16.06 Angeles (Philippines) Japan 57-66 China Asia Cup Qualifier 1st Round, Group B
15.06 Amman (Jordan) Hong Kong 66-112 Guam Asia Cup Qualifier 1st Round, Group C
14.06 Amman (Jordan) Qatar 56-67 Syria Asia Cup Qualifier 1st Round, Group E
14.06 Amman (Jordan) Saudi Arabia 64-70 Iran Asia Cup Qualifier 1st Round, Group E
14.06 Amman Jordan 79-76 Palestine Asia Cup Qualifier 1st Round, Group F
13.06 Amman (Jordan) Guam 103-83 Hong Kong Asia Cup Qualifier 1st Round, Group C
13.06 Amman Jordan 80-70 Kazakhstan Asia Cup Qualifier 1st Round, Group F
12.06 Amman (Jordan) Qatar 46-84 Iran Asia Cup Qualifier 1st Round, Group E
12.06 Amman (Jordan) Syria 77-79 Saudi Arabia
After overtime
Asia Cup Qualifier 1st Round, Group E
12.06 Amman Jordan 88-77 Palestine Asia Cup Qualifier 1st Round, Group F
22.02 Perm (Russia) Estonia 84-86 North Macedonia Eurobasket Qualifier Final Round, Group B
22.02 Vilnius (Lithuania) Belgium 86-91 Czechia Eurobasket Qualifier Final Round, Group C
22.02 Vilnius Lithuania 77-76 Denmark Eurobasket Qualifier Final Round, Group C
22.02 İstanbul (Turkey) Sweden 74-59 Netherlands Eurobasket Qualifier Final Round, Group D
22.02 İstanbul Turkey 84-78 Croatia Eurobasket Qualifier Final Round, Group D
22.02 Kiev Ukraine 97-63 Hungary Eurobasket Qualifier Final Round, Group F
22.02 Podgorica (Montenegro) France 73-94 Great Britain Eurobasket Qualifier Final Round, Group G
22.02 Podgorica Montenegro 82-75 Germany Eurobasket Qualifier Final Round, Group G
22.02 Rīga (Latvia) Bulgaria 61-80 Bosnia & Herzegovina Eurobasket Qualifier Final Round, Group H
22.02 Rīga Latvia 94-97 Greece
After overtime
Eurobasket Qualifier Final Round, Group H
22.02 Cali (Colombia) Chile 42-61 Venezuela AmeriCup Qualifier Group A
22.02 Cali Colombia 71-63 Argentina AmeriCup Qualifier Group A
22.02 Cali (Colombia) Panama 77-71 Uruguay AmeriCup Qualifier Group B
22.02 Isa Town Bahrain 80-77 Iraq Asia Cup Qualifier 1st Round, Group D
22.02 Isa Town (Bahrain) Lebanon 99-71 India Asia Cup Qualifier 1st Round, Group D
22.02 Isa Town (Bahrain) Kazakhstan 107-37 Sri Lanka Asia Cup Qualifier 1st Round, Group F
21.02 Gliwice Poland 88-81 Romania Eurobasket Qualifier Final Round, Group A
21.02 Gliwice (Poland) Spain 78-73 Israel Eurobasket Qualifier Final Round, Group A
21.02 Perm (Russia) North Macedonia 87-78 Italy Eurobasket Qualifier Final Round, Group B
21.02 Perm Russia 75-52 Estonia Eurobasket Qualifier Final Round, Group B
21.02 Tbilisi Georgia 70-78 Finland Eurobasket Qualifier Final Round, Group E
21.02 Tbilisi (Georgia) Serbia 88-81 Switzerland Eurobasket Qualifier Final Round, Group E
21.02 Kiev (Ukraine) Hungary 81-58 Austria Eurobasket Qualifier Final Round, Group F
21.02 Cali (Colombia) Chile 65-99 Argentina AmeriCup Qualifier Group A
21.02 Cali Colombia 67-80 Venezuela AmeriCup Qualifier Group A
21.02 Cali (Colombia) Paraguay 84-88 Uruguay AmeriCup Qualifier Group B
21.02 Monastir (Tunisia) Madagascar 64-89 DR Congo Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group A
21.02 Monastir Tunisia 63-58 Central African Republic Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group A
21.02 Yaoundé (Cameroon) Angola 82-51 Senegal Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group B
21.02 Yaoundé (Cameroon) Kenya 44-71 Mozambique Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group B
21.02 Yaoundé Cameroon 57-64 Côte d'Ivoire Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group C
21.02 Yaoundé (Cameroon) Guinea 80-71 Equatorial Guinea Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group C
21.02 Monastir (Tunisia) Egypt 84-59 Morocco Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group E
21.02 Isa Town (Bahrain) Sri Lanka 74-129 Palestine Asia Cup Qualifier 1st Round, Group F
20.02 Engomi (Cyprus) Albania 72-93 Belarus World Cup Qualifier Europe, Pre-Qualifiers, Group A
20.02 Engomi Cyprus 52-84 Portugal World Cup Qualifier Europe, Pre-Qualifiers, Group A
20.02 Pristina Kosovo 73-77 Slovakia World Cup Qualifier Europe, Pre-Qualifiers, Group B
20.02 Pristina (Kosovo) Luxembourg 84-86 Iceland World Cup Qualifier Europe, Pre-Qualifiers, Group B
20.02 Vilnius (Lithuania) Belgium 88-65 Denmark Eurobasket Qualifier Final Round, Group C
20.02 Vilnius Lithuania 94-74 Czechia Eurobasket Qualifier Final Round, Group C
20.02 İstanbul (Turkey) Croatia 57-65 Netherlands Eurobasket Qualifier Final Round, Group D
20.02 İstanbul Turkey 88-80 Sweden Eurobasket Qualifier Final Round, Group D
20.02 Kiev Ukraine 70-65 Slovenia Eurobasket Qualifier Final Round, Group F
20.02 Podgorica (Montenegro) Germany 81-83 Great Britain Eurobasket Qualifier Final Round, Group G
20.02 Podgorica Montenegro 71-73 France Eurobasket Qualifier Final Round, Group G
20.02 Rīga (Latvia) Greece 69-84 Bosnia & Herzegovina Eurobasket Qualifier Final Round, Group H
20.02 Rīga Latvia 65-66 Bulgaria Eurobasket Qualifier Final Round, Group H
20.02 San Juan (Puerto Rico) Canada 95-90 US Virgin Islands AmeriCup Qualifier Group C
20.02 San Juan (Puerto Rico) Mexico 75-96 USA AmeriCup Qualifier Group D
20.02 San Juan Puerto Rico 102-97 Bahamas AmeriCup Qualifier Group D
20.02 Monastir (Tunisia) Central African Republic 79-72 Madagascar Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group A
20.02 Monastir Tunisia 73-68 DR Congo Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group A
20.02 Yaoundé (Cameroon) Angola 73-74 Kenya Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group B
20.02 Yaoundé (Cameroon) Senegal 84-43 Mozambique Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group B
20.02 Yaoundé Cameroon 98-67 Guinea Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group C
20.02 Yaoundé (Cameroon) Côte d'Ivoire 93-50 Equatorial Guinea Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group C
20.02 Monastir (Tunisia) Egypt 94-65 Cabo Verde Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group E
20.02 Cairns Australia 81-52 New Zealand Asia Cup Qualifier 1st Round, Group C
20.02 Isa Town Bahrain 87-102 Lebanon Asia Cup Qualifier 1st Round, Group D
20.02 Isa Town (Bahrain) India 81-78 Iraq Asia Cup Qualifier 1st Round, Group D
19.02 Gliwice Poland 88-89 Spain Eurobasket Qualifier Final Round, Group A
19.02 Gliwice (Poland) Romania 71-79 Israel Eurobasket Qualifier Final Round, Group A
19.02 Perm (Russia) Italy 101-105 Estonia
After overtime
Eurobasket Qualifier Final Round, Group B
19.02 Perm Russia 94-77 North Macedonia Eurobasket Qualifier Final Round, Group B
19.02 Tbilisi (Georgia) Finland 92-84 Switzerland Eurobasket Qualifier Final Round, Group E
19.02 Tbilisi Georgia 66-92 Serbia Eurobasket Qualifier Final Round, Group E
19.02 Kiev (Ukraine) Austria 81-83 Hungary
After overtime
Eurobasket Qualifier Final Round, Group F
19.02 San Juan (Puerto Rico) Dominican Republic 103-99 US Virgin Islands
After overtime
AmeriCup Qualifier Group C
19.02 San Juan (Puerto Rico) Bahamas 77-93 USA AmeriCup Qualifier Group D
19.02 San Juan Puerto Rico 80-70 Mexico AmeriCup Qualifier Group D
19.02 Monastir (Tunisia) DR Congo 68-69 Central African Republic
After overtime
Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group A
19.02 Monastir Tunisia 78-51 Madagascar Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group A
19.02 Yaoundé (Cameroon) Kenya 51-69 Senegal Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group B
19.02 Yaoundé (Cameroon) Mozambique 68-91 Angola Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group B
19.02 Yaoundé (Cameroon) Guinea 73-87 Côte d'Ivoire Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group C
19.02 Monastir (Tunisia) Mali 56-76 Nigeria Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group D
19.02 Monastir (Tunisia) South Sudan 58-62 Rwanda
After overtime
Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group D
19.02 Isa Town (Bahrain) Palestine 56-93 Kazakhstan Asia Cup Qualifier 1st Round, Group F
18.02 Engomi Cyprus 88-66 Albania World Cup Qualifier Europe, Pre-Qualifiers, Group A
18.02 Engomi (Cyprus) Portugal 75-57 Belarus World Cup Qualifier Europe, Pre-Qualifiers, Group A
18.02 Pristina Kosovo 89-99 Luxembourg World Cup Qualifier Europe, Pre-Qualifiers, Group B
18.02 Pristina (Kosovo) Slovakia 79-94 Iceland World Cup Qualifier Europe, Pre-Qualifiers, Group B
18.02 Perm (Russia) Italy 92-84 North Macedonia Eurobasket Qualifier Final Round, Group B
18.02 Kiev (Ukraine) Slovenia 84-72 Hungary Eurobasket Qualifier Final Round, Group F
18.02 Monastir (Tunisia) Mali 65-69 South Sudan Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group D
18.02 Monastir (Tunisia) Nigeria 64-51 Rwanda Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group D
18.02 Monastir (Tunisia) Cabo Verde 69-72 Morocco Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group E
18.02 Isa Town (Bahrain) Sri Lanka 52-111 Kazakhstan Asia Cup Qualifier 1st Round, Group F
17.02 San Juan (Puerto Rico) US Virgin Islands 93-95 Canada AmeriCup Qualifier Group C
17.02 Monastir (Tunisia) Rwanda 51-76 Mali Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group D
17.02 Monastir (Tunisia) South Sudan 70-75 Nigeria Afrobasket Qualifier 2nd Round, Group D